Stomos priežiūra. Maitinimas turint stomą

Stomos priežiūra.

Kaip prižiūrėti stomą – klauskite savo gydytojo ir patartina išsiaiškinti visus rūpimus klausimus.

Tuoj po suformavimo, stomos vieta perrišama vieną kartą paroje: pakeičiamas tvarstis esantis po išoriniu fiksatoriumi, oda nuvaloma antiseptiku. Geriau naudoti vandeninius tirpalus, nes patekus spiritiniam tirpalui į šviežiai suformuotos stomos kanalą jaučiamas skausmas.

Kai stoma pilnai susiformuoja, ją galima plauti švelniu muilo tirpalu ar apie stomą valyti vandeniniu antiseptiko tirpalu pvz. Octeniseptu.

Norėdami nuplauti stomą, atjunkite išorinį fiksavimo įtaisą ir pastumkite jį 1-2 cm išilgai vamzdelio. Nuplovę stomos vietą, kruopščiai ją nusausinkite, tokiu būdu užkirsite kelią odos žaizdoms atsirasti. Dabar sugrąžinkite fiksavimo įtaisą į jo pradinę padėtį, apie 1 cm nuo odos.

Kaip turbūt jau pastebėjote paveikslėliuose, išorinis fiksavimo įtaisas neleidžia vamzdeliui įkristi į skrandį, vidinis fiksatorius iškristi iš skrandžio. G vamzdelis yra taip pat fiksuojamas išorėje, o skrandžio viduje yra specialus išpūstas balionėlis. Todėl kiekvieną dieną reikia švelniai patraukti, kol pajusite fiksaciją. Jei vamzdelis atsitraukia daugiau kaip 2 cm — reikia konsultuotis su savo gydytoju ar slaugytoju. Stoma plaunama bent vieną kartą per parą.

Vieną kartą per parą reikia gastrostomos vamzdelį apsukti 280-360 laipsnių kampu, tam, kad pasikeistų vamzdelio vidinio fiksatoriaus padėtis skrandyje. Tai padeda išvengti pragulos skrandžio gleivinėje.

Naudoti įvairius tepalus apie stomos angą nerekomenduojama: gali dirginti odą, suformuoti plėvelę po kuria kaupiasi sekretas, tai labai gera terpė mikroorganizmams, žalojamas stomos vamzdelis.

Apie stomą gali būti, ypač pradiniame etape, nedaug išskyrų. Jas reikia švelniai nuvalyti ir dedamas įkirptas tvarstis apie stomos vamzdelį. Atsiradus gausesnei sekrecijai, intensyvėjant paraudimui ar net atsiradus žaizdai apie stomą susisiekite su sveikatos priežiūros specialistu.

Stomos priežiūra. Maitinimas turint stomą

Maistą geriausiai supilti pusiau sėdimoje padėtyje, kai liemuo ir galva yra pakelti 30 laipsnio kampu. Vartokite tik Jūsų gydytojo, slaugytojos arba dietologo rekomenduotą maistą. Maistą reikia supilti taip (porcijos, supylimo dažnis, pompos naudojimas ir t.t.). kaip rekomendavo Jūsų gydytojas. Geriausias rezultatas pasiekimas, kai naudojami mišiniai skirti maitinimui per stomą. Mišiniai skirti vaikams suaugusiam asmeniui netinka.

Svarbios rekomendacijos

Būtina turėti savo sveikatos priežiūros specialisto ar mediko, kuris jums padės iškilus neatidėliotiniems klausimams telefoną.

Dantų valymas: nežiūrint, kad nevalgote ir negeriate dantis valytis ar bent skalauti burną, skalavimui skirtais tirpalais yra būtina. Tai apsaugos nuo burnos gleivinės ir dantų uždegimo, bakterijų ir grybelių augimo burnoje.

Tik suformavus stomą geriausiai maudytis po dušu. Po maudymosi stomos aplinka švelniai nusausinama. Stomos anga pilnai susiformuoja po 4-6 savaičių. Pilnai sugijus stomai galima maudytis ir vonioje, esant norui net ir plaukioti atviro vandens telkinyje ar baseine. Pakeitus PEG vamzdelį G- vamzdeliu galima praustis po dušu pirmas kelias paras po pakeitimo, vėliau maudomasi kaip įprasta.

Tam, kad vamzdelis neužsikimštų jį reikia prieš maitinimą, po maitinimo, vaistų supylimo, prieš miegą praplauti 20 – 40ml vandens, mineralinio vandens, gali būti naudojamas ir gazuotas mineralinis vanduo. Nesimaitinant per vamzdelį jį rekomenduojam praplauti keletą kartų per parą. Vamzdelio plovimui nenaudokite sulčių.

Jei vamzdelis užsikimšo ir praplaunant praeinamumas neatsistato, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.

Vamzdeliui iškritus nesijaudinkite, tik būtina: uždėti tvarstį ant stomos angos, kaip galima greičiau kreiptis į gydymo įstaigą. Stomos anga gali užsidaryti negrįžtamai maždaug per 24- 48 val.

Pažeistą stomos vamzdelį būtina pakeisti. Jungtis galima keisti ir nekeičiant viso vamzdelio.

 

Slaugos ligonine LT